Emzirmenin Doğallığı

Morrin Mariani, Worms, Rhineland-Palantine, Germany
Çeviren: Ceren Ulcay Ünal
Photos: Dennis Weißmantel

10 ay önce anne olduğumda, emzirme benim için dehşet vericiydi. Aşırı derecede endişeliydim ve tam anlamıyla her şey çok kötüydü. Oğlum Ian ve ben, dil bağıyla, hemşirelerin verdiği formül mamayla, emzik baskısıyla ve bir yığın başka şeyle mücadele etmek zorunda kaldık. Fakat vazgeçmedik ve birkaç hafta sonra her şey daha iyiye gitmeye başladı. Bugün, çocuğumu emzirmekten daha güzel bir şey hayal edemiyorum.

Emzirme gruplarına gittim, bir sürü kitap okudum ve diğer annelerle fikir ve tecrübe alışverişi yaptım.

Ne yazık ki, eğer emzirme konusunda kimsenin fikrini duymak istemiyorsan, çocuğunu emzirmeye kendi dört duvarının içinde devam etmelisin.  Almanya’da çocuğunu emzirmen, yenidoğan olduğu sürece çok hoş karşılanıyor. Bununla beraber çocuğun büyüdükçe (diyelim ki 6 aylıktan büyükse) insanlar sana şüpheyle bakar ya da ne yaptığını zannettiğini sorarlar. Şansıma bu bana asla olmadı, ama diğer anneler kendi korku dolu hikayelerini paylaşmışlardı. Bazı annelerden restoranı terk etmeleri ya da çocuklarını örtmeleri istenmiş ya da tuvalette emzirmeleri söylenmiş (Ne yazık ki bunu yaşadım).

Bu durum bana, insanlara bebeklerini emzirmenin nasıl güzel olduğunu ve emzirerek çocuğumuzu besleyip büyütmekten daha özgün hiçbir şey olmadığını göstermek için ne yapabilirim diye düşündürdü. Nasıl göründüğünüzün hiç bir önemi olmadığını, çocuğunu emziren her annenin güzel olduğunu göstermek istedim. İlk projem “Emzirmenin doğallığı”nın ortaya çıkışı bu şekilde oldu. Bir fotoğrafçı arkadaş (Dennis Weißmantel) ve emziren arkadaşlar bulmaya çalıştım, bazı fotoğraf fikirleri düşündüm, ve yola çıktık.

Fotoğraflarım, doğumdan 8 hafta sonra ideal kilolarımıza inmemizin ya da bir bebeği besleyip büyüten o fazladan kiloları hala taşıyor olmamızın önemli olmadığını göstermeyi amaçlıyor. Çatlak izlerimizin olmasının ya da memelerimizin hamilelik öncesinden farklı görünüp görünmediğinin de… Bizler anneyiz ve anneler nasıl görünmeliyse öyle görünüyoruz. Doğal olarak.

Bu yazıyı okuyan sevgili anneler, kimsenin, sizleri çocuklarınızı emzirmenin iyi olmadığına ikna etmesine izin vermeyin. Hatta çocuğunuza meme vermenizin iğrenç olduğuna. Çünkü gerçekten değil. Olması gereken busaf sevgi.