EMZİRMENİN İSLAMİ VE KÜLTÜREL UYGULAMALARI

Shaheda Yashmin, Clapham, Acheter Grande-Bretagne

Çeviri : Merve Çelik Toraman, TURQUIE

Çeşitli nedenlerden dolayı anne sütü benim için önemlidir. Bunun bir nedeni de, benim dinimdir. Müslüman bir ebeveyn olarak, daima İslami kurallara uymaya çalışmışımdır e emzirmenin Kuran'da geçtiğini fark ettiğimde adeta büyülendim. L'islam et l'emzirme hakkında araştırma yaptıkça, bazı tartışmalı konularla karşılaştım e fark ettim ki kültürel e dini uygulamaların birçoğu birbiriyle karışmış ve ayırt edilemez hale gelmiş. Tüm dinlerde olduğu gibi, Müslümanlardan bazıları Kur'an ve Sünnetlerde açıklanan dini öğretilere sıkı sıkıya bağlı iken; Diğer bir kısmı este dine daha rahat bir yaklaşım içinde olsalar da bu sefer de ağır bir kültürel baskıya maruz kalabiliyorlar. Emzirme konusunda Müslüman annelere destek vermek için, emzirmenin dini temeliyle bazı Müslümanların itaat ettiği kültürel uygulamaların arasındaki farkları anlamak gerekir.

Bir Müslüman Bakışıyla Emzirme

Müslümanların çoğu emzirmeyi şeriat (Islam Hukuku) kurallarına göre, çocuğa Allah tarafından verilen bir hak olarak görmektedir. Emzirme ile ilgili dini kuralların hepsi Kuran'da geçmektedir ebeveynlere belli bir ölçüde esneklik e seçenekler sunar.

Emzirme suresi

Kur'an'ın öğretilerine uyan Müslüman anneler bebeklerini genellikle iki yaşına kadar emzirmeyi hedeflerler. Burada kastedilen süre Hicri Takvime yani Ay Yılına göredir, bundan dolayı çocuğun ikinci doğum gunünden yaklaşık 22 gun önceye tekabül eder. Ancak ebeveynlerin her ikisi de bebeği sütten kesmeyi, meşru bir sebeple kabul ediyorsa, bir çocuğu iki yıl boyunca emzirmek zorunlu değildir.

Müslüman anneler emzirme sorunlarıyla karşı karşıya kaldıklarında, iki yıl boyunca emzirme hedeflerine ulaşamayacaklarından korkup hayal kırıklığına uğrayabilirler ve sıklıkla da suçluluk duygusuna kapılabilirler. Ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarına dair annelere morale vermek önemlidir e bazı şeyleri değerlendirmeye almada yardımcı bir yol olabilir. Birçok modern kültürde emzirme süresi çok daha kısadır; genellikle bir yılın sonunda biter.

Emzirme için maximum yaş sınırı ile ilgili uygulamada, ailenin itikat etmeyi tercih ettiği fıkıh (Islam içtihatı) ekolüne göre acheter bir çeşitlilik vardır. L'islam alimleri bu konuda çok farklı görüşlerde olsalar da, mais süreç genellikle iki ila yedi yıl arasında değişmektedir. Mais cela signifie que vous êtes sûr que c'est le troisième paradis de l'année qui vous intéresse (vous pouvez l'utiliser). Bazı kültürlerde uzatılmış emzirme süresine karşı çıkılmaktadır. Mesela alt-Hint kültürlerinde kız çocukların uzun süre emzirilmesi kabul edilirken erkek çocuklar için aynı durum söz konusu değildir.

SÜTTEN KESME

Kur'an'da sütten kesmeyle ilgili özel bir açıklama olmadığı için, Müslüman ailelerin sütten kesme yöntemleri çoğunlukla kültürel uygulamalara göredir. Bangladeşli aileler, bebek altı aylık olduğunda alti pirinç tanesi verilerek kez ek gıdaya (katı yiyeceğe) geçildiği zaman bir kutlama yaparlar. Les musulmans africains sont capables de s'approprier des vêtements (Hausa kültürel inancında) et ils doivent les lancer une année après l'autre. Le Bazı Hindistan-Pakistan s'est rendu coupable d'une inanca sahipti. Les groupes de câbles sont disponibles pour vous aider à faire fonctionner l'appareil. Buna ek olarak, gebelik esnasında emzirme bazı kültürlerde garip ve Kaboul edilemez görünebilir. Anneler eğer Hamile kalırlarsa, güvenli olmadığını ya da sütün bozulacağını düşünerek çocuklarını sütten kesmek için acele edebilmektedirler.

Tahnik

Pek çok Müslüman aile, bir bebek doğduktan hemen sonra bebeğe anne sütü vermeden Tahnik olarak bilinen bir dini geleneği uygular. Bu gelenek hadîs kaynaklıdır. Tahnik ; Dans l'Arabie saoudite, vous risquez de vous blesser et de vous empêcher de vous blesser. Bununla amaçlanan şey sadece bebeğe tatlı bir şey tatırılmasıdır. Bazen bunun yerine bal (1) veya şeker kamışı kullanılır. Bebeğe bu comme tadımı yaptıran bazen bir yakın akrabası (genellikle de desi) olur e nadiren de olsa ortaya çıkabilecek olumsuz etkilerini bilmeden bebeğin ağzına bir parça verebilirler. Mais vous devez avoir un peu de sahibie pour que vous puissiez vous en servir pendant que vous avez l'intention de le faire.

Islamiyet'te Babanın Rolü

L'islamisme s'empare de son rôle. Babaların sorumluluklarının birçoğundan Kur'an'da bahsedilmiştir. Voici ce que vous devez savoir sur l'un des éléments suivants :

  • Baba manevi destek ve teşviki sağlar.
  • Baba sütannenin beslenmesi giyimi için maddi kaynak sağlamak zorundadır.
  • Baba, est une année emzirmiyorsa, alternativement bir süt kaynağı boulmak ve ücretini ödemek zorundadır.
  • Baba emzirme döneminde ölürse, bebeğin bakım maliyeti, onun varisleri (genellikle bebeğin baba tarafından dedesi) tarafından karşılanacaktır.
  • L'année du bébé commence à se dérouler pendant la période d'allaitement.

Si vous êtes musulmans, vous êtes au Mali et vous avez l'impression que vous êtes en contact avec la bile et que vous êtes en train de manger de la bile devam etmek zorundadır.

Babanın rolünün net olmasına ragmen, birçok kültürde babanın duruma dahil olmadığı görülüyor. Mais vous pouvez aussi voir Anne et votre bébé s'occuper de lui et lui donner des leçons de sonraki dans sa vie. Bebekle beraber yatma çok sık görülen bir durum ve pek çok çok çok kültürde baba ilk birkaç hafta farklı bir odada uyuyor.

Süt Annelik et Evlat Edinme

Süt annelik, l'islam est l'arabistan et Hz. Muhammed zamanında yaygın bir uygulamaydı. Hz. Muhammed d'Annesi et Iki Farklı süt Anne tarafından emzirilmiştir.

Chaque année, le bébé s'est mis à l'écoute d'Anne et son bébé s'est rendu compte qu'elle était enceinte. Mais les gens de l'islam sont en train de faire leur travail en troisième lieu. L'Islam s'est converti à vous en disant que Batı ülkesinde unutulmuş durumdadır et emzirmede sorun yaşayan Batı'daki Müslüman anneler, süt anne seçeneğini goz önünde bulundurmadan genellikle formül mamaya yönelmektedir. En outre, Arap s'est rendu compte qu'il était en train de s'occuper du sujet et Arap s'est lancé dans l'aventure en s'aidant de Sütanne Ararlar.

Düzenli olarak aynı kadın tarafından (üç ila beş veya daha fazla kez) emzirilen çocuklar "süt-kardeş" olarak kabul edilir ve birleriyle evlenmeleri yasaktır. Il s'agit d'un événement d'année qui vous permettra de réaliser un événement d'année.

Evlat edinen Müslümanlar bebeği emzirmek için ellerinden geleni yapabilirler çünkü İslami Hukuk Kurallarına (Seriat'a) gore çocuk iki yaşından küçükse, bir bebeği üç ila beş kez emzirmek evlat edinilen çocuğa kendi doğ urduğu çocukla aynı hakları verir. Mais durum aynı zamanda çocuğu mahrem yapar (kendisiyle cinsi münasebetin ensest görüldüğü, evlenilmesi yasak olan bir akraba). Tesettürlü Müslüman bir anne için buçok önemlidir çünkü evlatlık oğlu ergenliğe girdiğinde onun yanında başını örtmesi gerekmez ve bu da ona daha fazla özgürlük tanır.

Emziren Annelerin Ramazan Ayı Boyunca Oruç Tutması Gerekir Mi?

Ramazan, Müslümanların güneşin doğuşundan batışına kadar oruç tuttuğu Hicri bir aydır. Encore une fois, vous pouvez les utiliser pour les éditer, puis les utiliser pour les tutulurlar. Ramazan yaz mevsimine denk geldiğinde, oruç tutulan süre çok uzundur e birçok anne oruç tutmayı e emzirmeye devam etmeyi nasıl başaracakları konusunda finişe ederler. En fait, Hamile et Emziren Anneler Hadise vont à l'oruçtan muaftır.

Bazı kültürler Hadisi, eğer emziriyorsa oruç tutmayacak diye çok bir şekilde yorumlamaktadırlar. Diğer durumlarda e özellikle Arap kültürlerinde, anneler sadece sıkıntılı durumlarda oruç tutmazlar. Kendilerine ya da bebekleri üzerinde olumsuz bir etkisi olmadıkça genellikle emzirmeye devam ederler. Le Ramazan est un bon cadeau pour tous, mais tout le monde a du mal à s'y préparer. Çok sık arayla çocuk sahibi olan anneler butün çocuklarını sütten kestikten sonra borç oruçlarını toplu olarak kaza yapmayı tercih edebilirler. Bazı alimler bu annelerin kaza orucu tutmak yerine oruç tutamadığı gün sayısınca yoksul insanlara fidye verebileceklerini söylemektedirler.

Une fois qu'Anne a entendu tout ce qu'elle voulait, Iftar et Sahur ont commencé à vous aider à l'utiliser. Ensuite, vous devrez vous occuper de l'iftar et de Sahur et commencer à boyunca bol bol dinlenirse oruç tutması kolaylaşacaktır.

Toplum İçinde Emzirme

Müslüman kültürlerde emzirmenin önemli bir yönü annenin utanma duygusuyla mahremiyetinden endişe duymasıdır. « Müslüman anneler tenini veya memeni göstermeden başkalarının önünde nasıl emzirecekleri hususunda finişe duyabilirler. Vous pouvez utiliser des outils de nettoyage et d'autres produits pour vous aider à les utiliser. Vous avez des problèmes avec les voies biliaires qui s'en échappent.

Il s'agit alors d'un aile de yaşamak et d'un ensemble de gelmesi emzirmenin aksamasına yol açabilir çünkü memeyi bebeğe tutturmak e doğru pozisyonu ayarlamak çok fazla çaba gerektirebilir. Tenini birazcık bile gostermeden emzirmek neredeyse imkansızdır ve ne yazık ki birçok Müslüman için o kadar zorluk çıkartır ki biberon vermek daha kolay bir olarak görünür.

Emzirme bir kez yoluna girdi mi, üzerini örtünmek daha kolay hale gelir. Annelerin satın alabileceği çok çeşitli emzirme örtüleri önlükleri bulunmaktadır ya da eğer anne başörtü takıyorsa bebeği örtebilecek kadar olabilir. Il s'agit d'un produit que vous pouvez utiliser pour reddediyorsa « tedbirli » emzirme zorlayıcı olabilir. Bol bir emzirme tişörtü giymek bu durumda yararlı olabilir.

Il s'agit d'une opération qui va bien au-delà de votre objectif. Annelerin çoğu hiçbir şey görünmese e bebeğin üzeri yice örtülmüş olsa bile erkeklerle (et plusieurs erkeklerle) aynı odada emzirmekten rahatsız olabilir. Ayrıca, ailenin kültürel geleneklerine bağlı olarak erkeklerin önünde «emzirmek» kelimesini kullanmak bir tabu olabilir.

Annelerin Sütünü Artırmak İçin Özel Gıdalar

Annelere genellikle « mübarek tohum » olarak da bilinen çörek otu (2) amaları tavsiye edilebilir. Il s'est avéré que si un vieux garçon était en train de s'en occuper, il s'agit d'un homme qui s'est rendu compte qu'il avait un enfant. Birçok Müslüman sağlıklı bir yaşam tarzının bir parçası olarak çörek otunu kullanır (ancak hamilelik boyunca kullanılmamalıdır ). Çörek otu bitkisel bir süt artırıcı olarak görev yapabilir.

Müslüman annelere doğum esnasında e sonrasında yemeleri için tavsiye edilebilecek diğer bir yiyecek de hurmadır. Çünkü Kur'an'da bir ayette Hz. Meryem'in Hz. İsa'yı doğururken hurma yediği ifade edilmektedir.

Hurma, oldukça zahmetli olan doğumdan sonra ihtiyaç duyulan enerjiyi verebilecek yüksek şeker oranına sahiptir. Hurma demir dahil birçok vitamine et minéraux içermektedir e vie oranı yüksektir. Ayrıca süt akış refleksinin ortaya çıkmasında çok önemli olan oksitosin hormonuna benzer özelliklere sahip maddeler içermektedir.

Mısır kültüründe sütlerini artırmak amacıyla annelere tereyağı ve şekerde kızartılmış fındık ile toz haline getirilmiş otundan oluşan “mughaat” adında özel bir karışım verilir. Vous avez déjà commencé à sonner un bol et à vous assurer que vous êtes en mesure de le faire. Bazı Afrika kültürlerinde süt artırmak için belirli bitkiler göğse sürülür ve bazı bölgelerde annelere 40 gun boyunca özel diyetler uygulanır. Si vous êtes généralement en contact avec l'Afrique, vous serez en mesure de faire en sorte que l'année dernière vous appreniez que le miktard est en cours d'exécution. Si vous souhaitez acheter un produit farklar, vous devrez le faire. Le Bangladesh s'est lancé dans un programme de miktards de même type que celui de son fils, alors qu'il s'agissait d'un miktard en cours d'exécution. Les Pakistanais s'attendent à ce que les gens s'en occupent.

Müslüman annelerin İslami ve kültürel uygulamalarında birçok farklılıklar mevcuttur. Si vous avez l'intention de le faire, Müslüman annelere destekte bulunduğunuz zamanlarda sizin yararlı olacağını ümit ediyoruz.

Shaheda Yashmin : Üç yıldır LLL Lideridir e iki çocukları var. Shaheda çocuklarına evde eğitim veriyor, Arapça öğreniyor et Motherly Nurturing'de bloglar yazıyor

(1) Bal bazen bebeklerde botulizme neden olabilen bir bakteri sporları içerebilir ; çok ciddi bir hastalık. Sağlık yetkilileri, 12 aylık olana kadar bir bebeğe bal verilmemesini tavsiye ediyor.
(2) Lact Med : « Hindistan'da çörek otu bir galaktogog olarak kullanılmıştır ; encore, je vais vous parler d'une clinique qui vous conseille de le faire.”
McKenna, K. et Shankar, R. La pratique de l'alimentation prélactée des nouveau-nés parmi les familles hindoues et musulmanes Journal of Midwifery & Women's Health 2009;54(1):78-81.