Kanser y Emzirme

Diana West, Licenciada en Letras, IBCLC
Çeviren: Çiğdem Kayacık – Ayşe Tuğba Kartal

Foto: María Griner Fotografía

Bu yazıda, emzirme sürecindeki annelerden kanserle o ihtimali ile yüzleşenlerin sıkça sorduğu soruların cevaplarını bulacaksınız.

Kanserli bir meme ile emzirilmek herhangi bir şekilde bebeği kanser yapmaz.

Bebekler kanserli bir memeyi emmeyi her zaman REDDETMEZ, ancak habis dokunun gelişmesiyle birlikte sütün tadı değiştiğinde o süt miktarı azaldığında memeyi reddeden bebekler olduğu bilinmektedir.

Microkalsifikasyonlar özellikle uzun süre emziren kadınlarda karşılaşılan meme dokusundaki minik kalsiyum birikimleridir. Eşit dağılımı normaldir ve genellikle bir kanser göstergesi değildir. Kümeler halinde birikiminin habis olması daha muhtemeldir.

Patoloji teşhisinde kullanılan tecnología de punta (ultrasonido, mamografi, manyetik rezonans görüntüleme (MRG), pozitron emisyon tomografisi (PET), MIBI sintigrafi, elektrik empedans tomografi (EET), bilgisayarlı tomografi (BT)/bilgisayarlı eksenel tomografi, termografi, transilüminasyon) girişimsel değildir ve süt üretimini ya da güvenliğini etkilemez. Meme dokusu yoğunluğunun süt salgısı nedeniyle artmış olması, sonuçları yorumlamayı bir miktar zorlaştırabilir. Yine de doğru sonuçlara ulaşmak mümkündür. Bu işlemler için emzirmeye son oya ara vermek gerekli değildir.

galactografía, meme ucundan bir süt kanalına doğru sokulan bir katater yardımıyla, kanal içine röntgen ile gözlemlenebilen bir radyoaktif madde enjekte edilerek veya kanal iç duvarını görüntülemek amacıyla minyatür bir kamera yerleştirilerek yapılır. Kesi o doku çıkarma işlemi olmadığı y radyoaktif madde anne o ya bebeğin dokuları tarafından emilmediği için (lütfen aşağıya bakın) süt üretimine ya da güvenliğine etki etmez.

İğne aspirasyonu sıvı dolu kistlerin o galaktosellerin içeriğinin boşaltılmasını sağlar, süt üretimine and sütün güvenliğine etki etmez.

Biyopsi, tanı analizi için doku örneği alınmasıdır. Uygulanan tekniğe, alınan doku miktarına and kesi yerine bağlı olarak süt kanalları oya sinirler zarar görebilir. Memenin üst-iç kadranına uygulanan kesiler genellikle y az zararlı olanlar iken, areola etrafına yapılan kesiler sinir harabiyeti yapacağından süt salınımını etkileyebilir. Biyopsi sonrasında gelişebilecek yara o enfeksiyon süt yapan dokuya zarar verebilir. Bazı cerrahlar süt veren memeden biyopsi yapmaya isteksiz olabilir çünkü etkilenmiş dokuyu görmek daha zor olabilir. Ama doku örneği yine de alınabilir ve süt yaranın iyileşmesini geciktirmez. İşlem sonrası süt dolu kistlerin (galaktosel) gelişme Riski vardır, ama bu durum iğne aspirasyonu ile tedavi edilebilir. Eğer enfeksiyon olursa, emzirmeye uygun antibiyotikler ile tedavi edilebilir.

Röntgen, mamógrafos, MRG y BT tanı yöntemlerindeki radyasyon emzirme döneminde güvenlidir. Bu tipteki radyasyon canlı hücrelerde DNA mutasyonu oluşturabilecek özellikte olmasına rağmen sütte birikmez, bu nedenle emzirmeye ara vermeden devam edilebilir. Galaktografi, BT, MRG, MIBI sintigrafi ya da PET tanı testlerinde kullanılan radyoopak and radyokontrast ajanlar son derece eylemsizdir and ağız yoluyla alındığında neredeyse hiç emilmezler, böylece süte geçmezler and kullanıldıklarında emzirmeye ara vermek gerekmez.

Tanı testlerinde o tedavide kullanılan radioactivo izotoplar—radyoaktif iyot da dahil olmak üzere—emzirirken güvenli DEĞİLDİR; çünkü bu bileşikler sütte birikir and bebek için tehlikelidir. Özel olarak radyoaktif iyot-131 kullanımında emzirmek; sadece etkilenen sütün bebeğe zarar vereceğinden dolayı değil, aynı zamanda meme dokusunda biriken Riskli radyasyon düzeyi sebebiyle annenin meme kanserine yakalanma Riski artacağından güvenli değildir. Bu özel iyotun kullanılması, annenin meme dokusunun küçülerek gebelik öncesi haline dönmesine zaman tanımak için haftalar önceden tamamen sütten kesilmeyi gerektirir, böylece zarar görebilecek daha az doku kalır. Diğer radyoaktif izotopları kullanmak için sütten tamamen kesmek gerekli değildir; (çoğu hastanenin radyoloji bölümünde yapılması mümkün olan) testler annenin sütünde artık izotop bulunmadığını gösterene kadar, bebeğin önceden sağılmış süt o ya formül mamayla beslenmesi, emzirmeye sadece geçici olarak ara verilmesi yeterlidir. Bu süreçte anne, sütünü sağıp atarak süt üretimini koruyabilir ve radyasyonun vücuttan atılmasını hızlandırabilir. Radyoaktif izotopların sütten atılma sürelerini gösteren listeye ulaşmak için neonatal.ttuhsc. educación adresini ziyaret edebilirsiniz.

Radyasyon tedavisi süt yapan dokuyu tahrip eder ve süt üretme kabiliyetini azaltması, bazen yok etmesi muhtemeldir. Ancak, radyasyon almayan meme bundan etkilenmez ve bu memeyi emzirmek güvenlidir.

Kemoterapi sırasında emzirmek kesinlikle kontraendikedir (tıbben kesinlikle yasaktırçünkü kanseri yok etmek için kullanılan ilaçlar son derece toksiktir ve süte geçer. Kemoterapisi tamamlanan annenin, kullanılmış olan ilaçlara bağlı olarak, relaktasyon yoluyla oya yeni bir gebelik sonucu tekrar emzirmesi mümkün olabilir.

anestesia local, tespit edilebilir düzeyde süte geçmediğinden, kullanıldığında emzirmeye herhangi bir şekilde ara vermek gerekli değildir.

anestesi general sütten kesmeyi ya da emzirmeye ara vermeyi gerektirmez. Anne genel anesteziden tamamen uyanır uyanmaz bebeğini emzirmesi o süt sağması güvenlidir çünkü genel anestezi ilaçları annenin vücudunda hızla etkisizleştirilir. Uyuşukluk hali geçtiğinde annenin sütünde de aktif anestezi ilacı bulunmaz.

Tanı ya da doku-çıkarma (tedavioperación de operación için sütten kesilme hemen hiçbir zaman gerekli o yardımcı değildir. Emzirmeyi bıraktıktan aylar sonra bile süt üretimi devam edebileceği için, neredeyse her zaman süt kanallarında kalan süt vardır. Birden sütten kesilmek, kanalların tıkanmasına and mastite yol açabilir. Tanısal ve doku çıkarma operasyonları esnasındaki süt sızıntısını y aza indirmek için, işlem öncesinde emzirilerek or sağılarak memenin iyice boşaltılması sağlanabilir.

Emzirmenin sonlandırılması, annenin daha “güçlü olmasını” sağlamazEmzirmek, biberonla beslemeye kıyasla, kayda değer şekilde daha pratiktir ve zamandan tasarruf sağlar. En çok ihtiyaçları olduğu zamanda, anneyi de bebeği de besleyen duygusal bağı y yakınlığı sağlar.

Emzirmek meme kanserinin nüks etme Riskini arttırmaz.

referir

Buescher, E. Características antiinflamatorias de la leche humana: cómo, por qué, dónde. Adv. Exp. Medicina. biol. 2001;501:207-22.

David, F. Lactancia después de la radioterapia primaria para el carcinoma de mama. En t. J. Radiat. Oncol. Biol. fisico1985 julio; 11(7):1425.

Escobar, P., Baynes D., Crowe, J. Microdocectomía asistida por ductoscopia. En t. J. Fértil. 2004;49(5):222-4.

FitzJohn, T., Williams, D., Laker M., Owen, J. Urografía intravenosa durante la lactancia. Hno. J. Radiol. 1982;55(656):603-5.

Grunwald, F., Palmedo, H., Biersack, H. Captación unilateral de yodo-131 en la mama lactante. J. Nucl. Medicina. 1995;36(9):1724-1725.

Hale, T. Medicamentos y leche materna. Amarillo, TX:Hale Publishing, 2010.

Hale, T., Berens, P. Terapia clínica en pacientes lactantes, 3ª edición. Amarillo, TX: Hale Publishing, 2010.

Helewa, M., Levesque, P., Provencher, D., Lea, R., Rosolowich, V., Shapiro, H. Cáncer de mama, embarazo y lactancia. J. Obstet. Ginecólogo. Poder. Febrero de 2002; 24(2):164-80.

Higgins, S., Haffty, B. Embarazo y lactancia después de la terapia de conservación de la mama para el cáncer de mama en etapa temprana. Cáncer15 de abril de 1994; 73 (8): 2175-80.

Kubik-Huch, R., Gottstein-Aalame, N., Frenzel, T., Seifert, B., Puchert, E., Wittek, S., Debatin, J. Excreción de gadopentetato de dimeglumina en la leche materna humana durante la lactancia. Radiología. Agosto de 2000; 216(2):555-8.

Mohrbacher, N. Respuestas sobre lactancia materna simplificadas. Amarillo, TX: Hale Publishing, 2010.

Moran, M., Colasanto, J., Haffty, B., Wilson, L., Lund, M., Higgins, S. Efectos de la terapia de conservación de la mama sobre la lactancia después del embarazo. Cáncer J.2205;11(5):399-403.

Neifert, M. Lactancia materna después de una cirugía de mama o cáncer de mama. Clínica NAACOGS. Emisión. Perinat. Enfermeras de salud para mujeres1992;3(4):673-82.

Nielsen, S., Matheson, I., Rasmussen, J., Skinnemoe, K., Andrew, E., Hafsahl, G. Excreción de iohexol y metrizoato en la leche materna humana. Acta Radiol. 1987;28(5):523-6.

Pezzi, C., Kukora, J., Audet, I., Herbert, S., Horvick, D., Richter, M. Cirugía de conservación de la mama mediante resección areola-pezón para cánceres de mama centrales. Arco. cirugíaEnero de 2004; 139(1):32-7.

Robinson, P., Barke, P., Campbell, A., Henson, P., Surveyor, I., Young, P. Yodo-131 en la leche materna después del tratamiento para el carcinoma de tiroides. J. Nucl. Medicina1994;35(11):1797-1801.

Rofsky, N., Weinreb, J., Litt, A. Análisis cuantitativo de gadopentetato de dimeglumina excretado en la leche materna. J. Magn. Reson. Imágenes 1993 enero-febrero; 3 (1): 131-2.

Sickles, E., Abele, J. Leche de calcio dentro de pequeños quistes mamarios benignos. Radiología. 1981;141(3):655-8.

Spigset, O. Agentes anestésicos y excreción en la leche materna. Acta Anestesiol. Escanear. 1994 febrero; 38 (2): 94-103.

Tralins, A. Lactancia después de una cirugía mamaria conservadora combinada con radioterapia. Soy. J.Clin. Oncol. Febrero de 1995; 18(1):40-3.

Uematsu, T., Kasai, M., Yuen, S. Un grupo de microcalcificaciones: mujeres con alto riesgo de cáncer de mama versus otras mujeres. Cáncer de mama. 2009;16(4):307-14.

Oeste, D., Hirsch, E. Lactancia materna después de procedimientos de mama y pezón: una guía para profesionales de la salud. Amarillo, TX:Hale Publishing, 2008.

Diana West, Licenciada en Letras, IBCLC, bir LLL lideri ve Teresa Pitman ve Diane Wiessinger ile birlikte La Leche League International kitabı olan Emzirme Sanatı'nın 8. baskısının eş yazarıdır. Lisa Marasco, MA, IBCLC ile birlikte La guía para madres que amamantan para producir más leche, ve al Dr. Elliot Hirsch ile birlikte Lactancia materna después de procedimientos de senos y pezones kitaplarının eş yazarıdır. Herramienta de clasificación de la lactancia materna del médico de Ayrıca ve Definiendo su propio éxito: Lactancia materna después de la cirugía de reducción mamaria kitaplarının yazarıdır. Üç oğlu ve kocası Brad ile birlikte batı New Jersey'nin resmedilmeye değer dağlarında yaşamaktadır.